Cercul de pictura „Constantin Artachino”

Cercul de pictura

Profesor indrumator al cercului de arta plastica Constantin Artachino: Serbanescu Tanase Petra.
Din anul 1993 functioneaza un cerc de arte plastice la care sunt inscrisi elevi din orasul Giurgiu si din localitatile limitrofe sau chiar mai indepartate de oras.
Numele acestui cerc este dat in memoria artistului giurgiuvean Constantin Artachino care s-a nascut in noiembrie 1870 in orasul nostru; el a fost fiul lui Domenico Artachino cu descendenti in portul Artachi de la Marea Marmara.
Cand a izbucnit razboiul de independenta (1877) se refugiaza cu intreaga familie la Bucuresti. Dupa 4 clase primare, parintii, oameni cu putina stare l-au inscris la Scoala de Comert. Aici s-a vadit aptitudinea lui pentru desen si incurajat de profesorii lui care intrevazusera in el talentul, reuseste sa-si convinga parintii cu greu si sprijinit material de un unchi urmeaza concomitent si scoala de Bell – Arte sub indrumarea pictorului Theodor Aman. Din partea bancherului Zerleti primeste o bursa pentru studii in strainatate.
La Paris se inscrie la Academia de arte „Julian” si „Colla – rosse”. In aceasta perioada viziteaza orasele Venetia si Milano si mai tarziu Londra. Ramanand fara bursa este nevoit sa se intoarca in tara unde expune – are succes si vinde foarte multe lucrari, iar pe banii castigati pleaca intr-o calatorie la Constantinopol.
Atractia artistului pentru orient se vede in panzele lui cu subiect exotic si oriental.
Artachino impreuna cu alti pictori ai vremii printre care Nicolae Vermont si Stefan Luchian se organizeaza intr-o societate denumita “Societatea pentru dezvoltarea artelor in Romania – „Ileana”. In timpul vietii este apreciat in urma participarii la expozitii si concursuri si ca o incununare a activitatii sale artistice i se ofera Medalia clasa I pentru picture la Salonul oficial din 1913. Dupa un examen sustinut ocupa catedra de desen, dupa natura si antic la scoala de Arte Frumoase din Iasi si dupa anul 1920 este transferat la Scoala de Belle Arte din Bucuresti unde functioneaza pana in anul 1935 cand este pensionat pentru limita de varsta. El continua sa picteze si sa expuna. In anul 1954 pe 9 februarie moare subit la varsta de 84 de ani.
Acum incerc sa revin la cercul de pictura care ii poarta numele, care initial a avut inscris un numar de 8 elevi apoi numarul elevilor a crescut pana la 40. Acum sunt inscrisi in jur de 20 elevi cu varste cuprinse intre 4 ani si 15 ani datorita timpului limitat fiecarui elev.
Elevii cercului de pictura au participat la numeroase activitati finalizate cu expozitii si concursuri nationale si internationale unde au fost remarcati de cei care au realizat jurizarea lucrarilor si au fost rasplatiti cu diploma, medalii si alte obiecte dupa cum au fost disponibile.
Din anul 1996 – cand a fost prima editie a concursului international „Usi Deschise” – elevii cercului au primit numeroase medalii de aur, argint, bronz si diploma pana in anul cand a fost ultima editie. La aceste concursuri au participat in primul an 40 de state si apoi numarul acestora a crescut, dar si rezultatele elevilor nostri au fost din ce in ce mai fructuoase.
Elevii au participat de-a lungul timpului la concursuri in tara si in strainatate unde au obtinut de asemeni premii. Mentionez ca parcurgand orele de atelier multi elevi au imbratisat aceasta activitate si unii au devenit sau mai sunt inca studenti la facultati din domeniul arhitecturii si arhitecturii peisagistice.
In orasul Giurgiu unde elevii au posibilitati multiple de a participa la activitati extrascolare constat ca sunt foarte multi care imbratiseaza si aceasta activitate artistica.

   

Lasă un răspuns